Zlodějům nejvíce usnadní vyloupení bytu nebo domu špatně zajištěné okno
Společnost Jablotron, jež se specializuje na zabezpečovací systémy, provedla na konci roku 2012 unikátní průzkum mezi českými vězni odsouzenými za vloupání a krádeže. Zjišťovala, jaké zabezpečení nemovitosti je podle nich nejlepší, co je přiláká do domácnosti a jakých chyb se lidé dopouštějí nejčastěji.
Z průzkumu vyplývá, že průměrně zabezpečený byt otevřr do pěti minut 82 procent pachatelů vloupání. A Češi jim to ještě ulehčují, přes 80 procent z oslovených vězňů se do objektu dostalo otevřeným nebo špatně zajištěným oknem. Naopak vchodové dveře jsou pro pachatele prý celkem oříšek.
Kudy se zlodějům nejsnáze vniká do objektu?
1. Okna (84 %)
2. Sklep (74 %)
3. Garáž (73 %)
„Jsme výrobcem alarmů a také provozovatelem největšího bezpečnostního centra v Česku a proto nás velmi zajímá pohled těch, proti kterým své produkty vlastně vyvíjíme”, uvádí Dalibor Dědek, majitel Jablotronu.
Podle průzkumu jsou z běžných zabezpečovacích systémů pro zloděje největší překážkou alarmy (70 procent), bezpečnostní dveře typu Next (69 procent) a bezpečnostní skla (63 procent).
Více než polovinu pachatelů by k odchodu přimělo i označení „Objekt je napojen na pult centrální ochrany“ a stejný počet uvádí, že by si vloupání rozmysleli díky hlídacímu psovi. Osmdesát procent respondentů naopak uvedlo, že sousedé ve vedlejším domě pro ně nepředstavují žádnou překážku a dvě třetiny pokračují v krádeži i přes houkající alarm.
Čeho se zloději nebojí?
1. Sousedů ve vedlejším domě (80 %)
2. Venkovních žaluzií (75 %)
3. Fólií na oknech (71 %)
Vhodná doba pro krádež v rodinném domku je pro 54 procent dotazovaných v noci. Naopak u panelového domu je podle 79 procent respondentů vhodnější den. Přes 42 procent zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy v objektu lidé spí.
A na základě čeho si pachatelé objekt pro vloupání vytipují? Nejčastěji jsou „doporučení” od někoho známého. Přilákají je ale samozřejmě také signály delší nepřítomnosti jako plná poštovní schránka nebo to, že se v domě dlouhodobě nevětrá a nesvítí. Rozumné také není ani vystavování cenných věcí či chlubení se jimi například na Facebooku. Sociální sítě dnes totiž při přípravě vloupání využívá zhruba desetina zlodějů.
Zpět na aktuality