Policie za loňský rok eviduje 55 tisíc případů kráděží vloupáním, při kterých se škoda celkově vyšplhala ke dvěma miliardám korun. Jak zloděje od vašeho domu nebo bytu odlákat a jak je zastavit? Dnes už existuje mnoho způsobů ochrany majetku. A není to jen hlídací pes.

Zloděje nechytí. Pomůže ale k tomu, abychom o něm věděli co nejdříve

Moderní technika dnes už umí takřka vše. Z kamery můžete na telefon dostat obrázek, kdo je ve vašem domě, ústředna vám dokáže poslat textovou zprávu nebo rovnou zavolá ochranku. Jak zabezpečovací zařízení funguje?

Proč je dobré mít byt, dům, chalupu nebo garáž zabezpečenou?
Posuďte sami. Je lepší vědět, že se vám někdo násilím dostal do bytu, domu, garáže, nebo to chcete zjistit, až se vrátíte z dovolené? Přece jen jsou situace, kdy v objektu zloděj může strávit delší čas a částečně ho vybydlí, protože má informace, že jste delší dobu pryč. Čím delší čas mu dovolíte zůstat „doma", tím budou škody větší. Navíc zabezpečení bytu už dnes není cenově nedostupná záležitost.

Jak elektronické zabezpečovací systémy fungují?
Detektory slouží k tomu, aby upozornily na otevřené dveře, okno, pohyb v místnosti, rozbití skleněné výplně v okně apod. K tomu, aby se poplach kvůli otevřenému oknu nerozezněl i v momentě, kdy jsou majitelé objektu doma, slouží zabezpečovací ústředna, do které jsou svedeny všechny detektory a která rozezná oprávněné a neoprávněné vstupy. Dále existují různé výstupy, protože zpráva, že došlo k narušení objektu, se musí nějak předat. Na to může upozornit venkovní siréna, která v okamžiku násilného vniknutí do objektu na pachatele upozorní. Může to být i GSM komunikátor, který vám zavolá a odešle SMS na mobilní telefony rodině. A může to být i výstup na pult centrální ochrany bezpečnostní agentury, která zajišťuje i výjezd zásahové jednotky do narušeného objektu.

Pomůže nakonec chytit zloděje?
Násilné vniknutí do objektu je vyhodnoceno prakticky okamžitě. Pokud se rozezní siréna na budově, záleží na tom, zda pachatele odradí a rychle zmizí, nebo zůstane v objektu i přes tento signál, protože věří, že na sirénu nikdo nezareaguje. To se stává u autoalarmů, houkání se rozezní a většina lidí si ho nevšímá. V případě, že máte výstup zabezpečení na svůj mobilní telefon, můžete zavolat sousedy, aby prověřili, zda je vše v pořádku. Nejlepší výstup je na pult centrální ochrany. Tento výjezd je schopen pachatele trestné činnosti v objektu zajistit a vyčkat do příjezdu policie. Samozřejmě to něco stojí, ale nejsou to závratné položky. Zajímavé je také zabezpečení s kamerami, které v okamžiku narušení prostoru odesílají MMS na mobilní telefon. Vy tak máte představu, kdo že se to ve vašem bytě pohybuje. Samotný zabezpečovací systém sice zloděje nechytí, ale rozhodně napomůže k tomu, abychom o zloději věděli co nejdříve.

Co je v současnosti v tomto oboru nejmodernější nebo nejlepší?
Na trhu je spoustu různých technologií, rozhodně však nedoporučuji koupi tzv. výhodných kompletů v supermarketu. Je důležité mít kvalitní detektory, které nevyhlašují falešné poplachy. K čemu je vám levné zabezpečení, když vám každou chvíli vyhlašuje poplach, i když se v objektu nic neděje? Doporučuji konzultaci s firmou, která se zabezpečením objektů zabývá.

Je celá řada typů elektronického zabezpečení. Podle čeho si vybrat ten, který bude pro mě nejlepší? Které parametry jsou důležité?
Parametrů v tomto oboru je velká spousta. Například jen o prostorových detektorech bychom mohli diskutovat celé hodiny. Výběr typu zabezpečení a instalaci doporučuji ponechat na firmě, která se tímto zabývá. Firma by měla předložit několik návrhů a uživatel si podle svých potřeb a také podle svých možností může vybrat tu nejvýhodnější variantu.

Jakou má zabezpečovací systém životnost?
Životnost má jako běžné domácí spotřebiče. Někomu vydrží v domácnosti kuchyňský robot 15 let, někomu jen pět. Tady jde spíše o to, zda už není lepší z hlediska současných trendů techniku po určité době vyměnit. Například starší ústředny se ovládaly klíčem, proto nebylo možné zjistit, kdo objekt zastřežil a kdo odstřežil. V dnešní době je běžné, že se každý uživatel musí přihlásit svým heslem nebo přiložením čipu, identifikační karty nebo přiložením svého prstu na snímač. Dnes můžeme v historii ústředny několik měsíců zpětně zjistit, kdo se zabezpečovacím zařízením manipuloval. To se u starších ústředen zjistit nedalo.

Stojí něco i jeho provoz?
Cena provozu je závislá hlavně na typu výstupu. Pokud využíváte jen sirénu, platíte pouze za spotřebu elektrické energie. Pokud si necháváte posílat zprávy z ústředny na telefon, tak je to cena za odeslané SMS. A pokud využíváte přenos na pult centrální ochrany, je částka za hlídání objektu přibližně 500 korun na měsíc.

Dokáže si člověk namontovat alarm sám nebo je lepší svěřit práci odborníkům?
Doporučuji svěřit práci odborným firmám. Tím se vyvarujete problémům typu nevhodně nainstalovaný detektor (nezabírá dostatečně prostor a umožňuje pachateli průchod). Nebo naopak detektor nevhodně nainstalovaný do míst, kde se vyhlašují falešné poplachy.

 

Zpět na aktuality

Nevíte si rady ?
Raději by jste zadali objednávku telefonicky?
+420 605 160 627

Technická podpora
Technická podpora
+420 605 160 627
+420 556 801 430
info@propojto.cz